Rodzaje systemów zarządzania treścią

Wybieramy system zarządzania treścią - CMS
Dzisiaj nikogo nie trzeba przekonywać, że Internet to najważniejsze medium komunikacyjne naszych czasów, a strona Internetowa to konieczność. Ostatnie 2 lata pokazują, że obecnie nie wystarczy już posiadanie ładnej graficznie strony www - powinna ona posiadać nowoczesny system zarządzania treścią - CMS - umożliwiający zarządzanie jej zawartością oraz prowadzenie działań marketingowych.

System zarządzania treścią - CMS (ang. Content Management System) to oprogramowanie umożliwiające zarządzanie stronami www różnego typu - od prostych serwisów po portale i sklepy Internetowe.

Najważniejszą zaletą systemów CMS jest możliwość zarządzania zawartością strony we własnym zakresie bez konieczności zatrudniania lub wynajmowania specjalistów. Przede wszystkim sprowadza się to do prostego wprowadzania i formatowania treści z dowolnego miejsca przy użyciu przeglądarki Internetowej. Dzięki temu, posiadając system CMS, nie jesteśmy zależni od zewnętrznej firmy, która wykonała dla nas stronę, gdyż zmiany możemy wprowadzać samemu,  dzięki czemu na wprowadzaniu zmian, za które normalnie musielibyśmy zapłacić, możemy zaoszczędzić w skali roku od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych w zależności od ilości i częstotliwości wprowadzanych zmian lub uaktualnień.

Rodzaje systemów CMS, Technologia
Systemy CMS można podzielić na na systemy typu open source oraz systemy autorskie.

CMSy open source to systemy z tzw. otwartym źródłem, co oznacza, że kod programu jest otwarty dla każdego i każdy kto zna się na programowaniu może dokonywać zmian lub rozwijać system. Systemy open source rozwijane są przez tysiące programistów na całym świecie, którzy wprowadzają zmiany w systemie i piszą dodatkowe moduły funkcjonalne. Plusem tego rodzaju systemów jest brak opłaty licencyjnej, co oznacza, że taki system możemy pobrać ze strony www i samodzielnie zainstalować i uruchomić. Minusem jest brak konkretnych osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i stabilność systemu - otwartość kodu umożliwia znalezienie wrażliwych miejsc przez osoby trzecie, które mogą je wykorzystać do włamania do systemu. Ilość dostępnych funkcjonalności (modułów), liczona w setkach, przez wielu uznawana jest za plus aplikacji open sourcse. Trzeba jednak mieć świadomość, że dostępne moduły mają często podobną funkcjonalność, a różnicy między nimi są kosmetyczne.

Często niewielkie zmiany wprowadzone w danym module przez programistę, który dopasował go do własnych potrzeb uznawane jest często za kolejny moduł, dzięki czemu powstają czasami dziesiątki wersji modułów o podobnych funkcjonalnościach.

Autorskie systemy CMS  to komercyjne aplikacje pisane przez programistów firm informatycznych. Zaletą tego rodzaju aplikacji to niewątpliwie spójność wszystkich modułów funkcjonalnych i bezpieczeństwo aplikacji, których kod źródłowy jest zamknięty na modyfikacje i stanowi własność danego producenta oprogramowania.  Zaletą jest również stabilność osiągana dzięki odpowiednim testom jakie przechodzą aplikacje zanim zostaną oddane do sprzedaży oraz elastyczność - możliwość dopasowania systemu do konkretnych potrzeb klienta. Dużym plusem jest również możliwość zwrócenia się o pomoc do producenta oprogramowania w krytycznych sytuacjach.  Minusem rozwiązań autorskich jest konieczność opłacenia opłaty licencyjnej - jednorazowej lub w formie abonamentu, które na dzień dzisiejszy wynoszą od kilkuset do kilku tysięcy złotych w przypadku opłat jednorazowych.

Lista kategorii

Polecamy również
x